- Reklama -magazín
DomůDům, byt a hobbyInteriérový styl, ve kterém vše navzájem dokonale ladí a nic nevyrušuje

Interiérový styl, ve kterém vše navzájem dokonale ladí a nic nevyrušuje

- Reklama -aktuálně

Po dánském hyggu, norském koseligu a švédském lagu je na čase podívat se blíže na japonskou filozofii ikigai. Toto slovo označuje něco jako důvod naší existence. Snaží se nás naučit, že si máme všímat drobných momentů štěstí v tomto rušném světě a hledat duševní pohodu a mír kolem sebe. To je smyslem našeho života. Ikigai v posledních letech proniká také do interiérového designu.

Původ
Ikigai pochází ze spojení japonských slov „iki“ – žít a „gai“ – důvod. Jedná se tedy o východní koncept, který hledá smysl bytí.

Obývací pokoj ve stylu Ikigai
Z doplňkových barev se k neutrálnímu základu hodí žlutá a zelená, ale jen v nanejvýš přirozených odstínech, v jakých se nacházejí v přírodě. Žádné příliš výrazné a křiklavé barvy v ikigai interiéru nenajdete. Působily by rušivě. Zdroj: CAPHWAN KIM

Ikigai

Interiér je jednoduchý, vzdušný, s minimem nábytku a přebytečných věcí. Všechno v něm navzájem dokonale ladí, nic nevyrušuje.

Základní charakteristika
Méně je víc. V designu a v interiérech podle ikigai se prostory upravují a navrhují tak, aby vyzařovaly harmonii, klid a přispívaly k celkové pohodě obyvatel. Důraz je kladen na kvalitu materiálů, zejména na jejich přírodní původ. Energie v ikigai interiéru musí volně proudit.

Světlé prostory zařízené spíše minimalisticky, prakticky a funkčně. Přírodní doplňky, harmonické tvary, střídmá barevnost a multifunkční řešení jsou více než vítány. Navrhovat interiér v souladu s filozofií ikigai znamená naplánovat jej přesně podle vašich představ a potřeb, podle vaší estetiky.

Obývací pokoj ve stylu Ikigai
Viditelné struktury, mramor, dřevo a kov mají být decentně nakombinovány, aby ničeho nebylo příliš, naopak vše má být v absolutní tvarové a barevné symbióze.

Jednoduše řečeno, vše, co vám vyhovuje, co vás uklidňuje a co je pro vás praktické, je správné. Pozor na množství doplňků a dekorací, které tříští pozornost, vybízejí k aktivitě a obtížně se udržují v bezvadném pořádku.

Nejlepší partneři…
Interiérový design ve stylu ikigai je kombinací skandinávské funkčnosti a japonské estetiky. Z materiálů upřednostněte ty přírodní, jako jsou kámen, dřevo, ratan či keramika. Jsou přátelské k životnímu prostředí a působí nadčasově a neutrálně.

Obývací pokoj ve stylu Ikigai
Světlé dřevo s šedou a okrovou barvou a přírodními dekoracemi v podobě pampové trávy, sušených palmových listů či obřích větví, organické tvary nábytku a váz, to vše navodí dokonalou harmonii prostoru. Zdroj: David Viet

Barevná paleta
Bílá, béžová, šedá, zelená a světlé druhy dřeva tvoří základ. Opět jsme u přírodních materiálů, jejichž tlumené odstíny umožňují vyčerpaným očím po celodenní námaze odpočívat a ostatním smyslům uklidnit se. Z výraznějších barev jsou to zejména černá, tmavě modrá, žlutá, zelená, okrová a vínově červená.

- Advertisement -magazín
- Reklama -SEO článek

Redakce doporučuje

- Reklama -SEO článek

Další články autora

- Advertisement -magazín