- Reklama -magazín
DomůRady a návodyJak si vypěstovat mátu ze semen a kdy ji přesadit?

Jak si vypěstovat mátu ze semen a kdy ji přesadit?

- Reklama -aktuálně

  1. Víte o tom, že existuje přibližně 24 druhů máty a mnoho dalších hybridů? A všechny z nich mají širokou škálu použití, nazvat je univerzálními je slabé slovo. Také se velmi jednoduše pěstují – v zahradě, ale také v nádobách. Víte, kdy je nejlepší čas zasít a vysadit mátu? Jak začít, pokud tuto voňavou bylinku chcete vypěstovat ze semen?
    5

Základní informace zní: bez ohledu na to, jakou odrůdu máty pěstujete, pravidla jsou stejná. Nicméně některé populární hybridy, jako je například máta peprná a máta čokoládová, jsou sterilní, takže je nelze pěstovat ze semen. Mátu můžete pěstovat iv interiéru, a to celoročně.

Osvěžující mátová limonáda s jahodami
Kdy zasadit mátu
Vysazení do zahrady je vhodné teprve tehdy, když uplyne hrozba mrazů, a to i přesto, že dospělé rostliny jsou často mrazuvzdorné. Dobrým způsobem, jak pěstovat mátu je předpěstovat si sazenice ze semínek v interiéru nebo ve skleníku. Třeba je zasít přibližně dva měsíce před posledním předpokládaným datem mrazu, takže v únoru a v březnu. Samozřejmě můžete semínka vysadit i přímo ven do půdy, ale musíte počkat, až nebezpečí mrazu pomine, ideálně do května. V některých oblastech se iv květnu mohou vyskytnout mrazy. Teploty vzduchy by měly trvale dosahovat alespoň 13 °C.

Předpěstování sazenic uvnitř
Semena máty jsou maličká, dlouhá přibližně tři milimetry. Nejjednodušší způsob je předpěstování pomocí podnosu, který naplníte zeminou určenou k výsevu a množení nebo směsí dvou dávek kompostu a jedné dávky perlitu. Naplňte buňky podnosu až po okraj a půdu dobře zvlhčete, ale před výsadbou ji nechte okapat. Pokud zalévání zhutní půdu hlouběji pod okraj buněk, doplňte trochu dalšího substrátu. Do každé buňky opatrně vložte dvě až tři semena máty – přímo na povrch substrátu. Nezakrývejte je, protože ke klíčení potřebují světlo.

Semínkům můžete pomoci vyklíčit pěstitelskou lampou nebo podnos položte na vyhřívací podložku nastavenou na 15,5 °C. Pokud nemáte pěstitelskou lampu, podnos se zasazenými semínky umístíte na místo, kde budou mít dostatek přímého slunečního světla alespoň šest hodin denně. Když začne být substrát na povrchu suchý, použijte rozprašovač k jemnému zamlžování, dokud nezvlhne. Během dvou týdnů byste měli vidět znaky klíčení.

Pokud v buňce vyklíčí více semínek, ponechte si tu nejsilnější rostlinku. Třídění provádíme, když mají rostliny dva pravé listy. K přesazování budou sazenice připraveny přibližně za 8 až 10 týdnů od výsevu. Nezapomeňte rostlinky postupně otužovat. Pokud je přenesete z interiéru najednou ven, nemusí to snést, může je to oslabit.

Přesazování máty ven
Po pominutí nebezpečí mrazu a když jsou sazenice silné, vyberte místo, které bude mít šest až osm hodin přímého slunečního záření denně. Částečný stín je také vhodný pro pěstování máty. Vykopejte jamku hlubokou a širokou, jako byla nádoba na předpěstování semínek a mezi sazenicemi nechte rozestup 30 až 45 centimetrů. Jemně uvolněte kořenový bal a vložte jej do země, opatrně zatlačte a zasypte zeminou.

- Advertisement -magazín
- Reklama -SEO článek

Redakce doporučuje

- Reklama -SEO článek

Další články autora

- Advertisement -magazín