- Reklama -magazín
DomůZahradaJak správně vybrat prodlužovací kabel na bubnu?

Jak správně vybrat prodlužovací kabel na bubnu?

- Reklama -aktuálně

Sezóna jarních prací se neobejde bez nenahraditelných pomocníků pro zahradní nadšence, chataře, či domácí kutily. Usnadnit práci pomohou navijáky nebo prodlužovací kabely na bubnu sloužící k prodloužení napájecí sítě. Stačí natáhnout, zapojit potřebné nářadí a můžete se pustit do práce.

Na co se zaměřit?
Zamyslete se nad prostředím, ve kterém jej budete používat, optimální délkou kabelu, průřezem vodiče i počtem zásuvek. Zaměřit pozornost byste měli na stupeň krytí a praktické vychytávky navijáků, které při práci jistě oceníte.

Kde jej budete používat?
Uvnitř, venku nebo ve specifickém prostředí, které vyžaduje odolnější materiál?

Navijáky pro vnitřní použití jsou dostupné v délkách od 15 až do 50 metrů. Délku samozřejmě volte podle toho, jaký dosah kabelu potřebujete. Kabel by měl být vždy ideálně plně rozvinutý, proto zbytečně nesahejte po příliš dlouhém kabelu. Vnitřní kabely lze používat při teplotách od 4 °C do 60 °C.

Navijáky pro venkovní použití lze dále rozdělit na navijáky s gumovým kabelem pro běžné mechanické použití a navijáky s neoprenovým kabelem pro středně těžké mechanické zatížení, které jsou odolné i proti oleji. EMOS nabízí vnější navijáky v délkách od 25 do 50 metrů s rozmezím teplot použití od -25 °C do 60 °C.

Průřez řidiče
Čím je průřez vodiče větší, tím více elektrického proudu přenese. Pokud byste měli prodlužovačku o průřezu pouhých 0,7 mm2 a chtěli byste použít nářadí s příkonem přesahujícím 2 000 wattů, bylo by na prodlužovačku vyvíjeno příliš silné zatížení. EMOS navijáky pro venkovní použití proto mají průřez vodiče od 1,5 až 2,5 mm2. Kabely o průřezu vodiče 1,5 mm2 si poradí s příkonem spotřebiče 3 680 W a proudem až 16 A.

Rada odborníka: Bubny lze používat pro různá elektrická zařízení, avšak vždy mají maximální proudovou zátěž, kterou byste neměli překročit, proudová zátěž se mění podle toho, zda je kabel navinutý nebo rozvinutý. Plně rozvinutý kabel nabízí až 3krát větší proudové zatížení než v případě, že je nerozvinutý.

- Advertisement -magazín
- Reklama -SEO článek

Redakce doporučuje

- Reklama -SEO článek

Další články autora

- Advertisement -magazín