- Reklama -magazín
DomůRady a návodyJaký vliv má inflace na úroky u půjček?

Jaký vliv má inflace na úroky u půjček?

- Reklama -aktuálně

Zdražování se v dnešní době týká nás všech. Inflace roste a běžný člověk s tím nic nenadělá. Vysoké ceny vidíme snad u všeho – u pohonných hmot, jídla i plynu. Dráž nás vyjdou také půjčky, kterým se bude věnovat dnešní článek. Jak inflace poznamenala úroky u úvěrů?

Co je to vlastně inflace?

Nejspíš všichni jsme se s tímto pojmem setkali. Opravdu mu ale také rozumíme? Ne všichni mají ve významu tohoto slova jasno. Co tedy inflace znamená? Není to nic nejasného nebo snad neexistujícího. Jednoduše ji můžeme vysvětlit jako ztrátu hodnoty peněz.

Když inflace vzroste, dojde ke zdražení služeb a zboží. Za stejné množství peněz si tedy již nekoupíme to, co dřív. Například za 30 Kč si dnes nekoupíme 15 rohlíků, ale pouze 10.

Inflace zasáhla i finanční subjekty

Subjekt, který musí inflaci řešit, je Česká národní banka. Ta proti ní mimo jiné bojuje zvyšováním úrokových sazeb. To se promítne také do výše úroku půjček u jednotlivých finančních poskytovatelů. Úroky jdou tedy také nahoru.

Pokud se rozhodnete si půjčit, úvěr bude o dost dražší než dříve. Zkrátka přeplatíte větší částku. Nicméně občas je půjčka opravdu nutná, a proto nám nezbyde nic jiného než se s dnešními podmínkami smířit.

Obvykle bývá dražší nebankovní půjčka, obzvláště dnes. Ani dříve však nepatřily půjčky od nebankovky mezi nejlevnější, což je také důvod, proč platí stále stejné pravidlo – pečujte o svoji bonitu, abyste u půjčky získali co nejlepší podmínky.

Lidé s fixací si mohou oddechnout

Ti, kteří si sjednali půjčku ještě předtím, než inflace výrazně vzrostla, a nechali si svůj úrok zafixovat, mají vyhráno. A co to fixace vlastně je?

Když využijete fixaci u své půjčky, váš úrok bude po určitou dobu splácení stejný. Pevnou úrokovou sazbu můžete mít jak po celou dobu splácení, tak i na určitou dobu.Tedy na tak dlouho, jak si s danou společností individuálně vyjednáte.

Možná vás napadá, zda může pevná úroková sazba i uškodit.

V této době je jasné, že výhodu mají ti, kteří fixace využili. Ta vás ochrání před vzrůstající inflací. Nicméně pokud by situace byla opačná a inflace by klesala, pevná úroková sazba bude nevýhodná.

Fixovat nebo nefixovat úrok?

Pokud víte, že vaše příjmy budou po celou dobu splácení dostačující, a úrok, který získáte, vám bude vyhovovat, je lepší si ho zafixovat. V případě poklesu inflace sice nebudete mít nejlepší podmínky, ale v případě nárůstu inflace máte jistotu, že zvládnete svou půjčku splácet. Nevýhodnou úrokovou sazbu nakonec vždy můžete vyřešit refinancováním nebo konsolidací.

- Advertisement -magazín
- Reklama -SEO článek

Redakce doporučuje

- Reklama -SEO článek

Další články autora

- Advertisement -magazín