- Reklama -magazín
DomůRady a návodyS dubnem přibývají další zahradní práce! Na co byste neměli zapomenout?

S dubnem přibývají další zahradní práce! Na co byste neměli zapomenout?

- Reklama -aktuálně

Jaro je v plném proudu as dubnem přibývají další zahradní práce. Víte, na co byste neměli zapomenout v okrasné, užitkové zahradě a ve skleníku?

Okrasná zahrada
Duben je ideální období pro výsev odolných letniček, jako jsou černušky a měsíčky. Do mezer a na okraje záhonů můžete sázet polní květiny, zahrádka bude krásnější a přiláká opylovače. Do květináčů a na kraje vysaďte petrklíče a primulky. Pokud pěstujete delfínium, vlčí bob a jiné zranitelné rostliny, chraňte je před hlemýždi. Rané cibulové květiny nechte uspat, aby neplýtvaly energii na výrobu semene.

Nové listy růží náchylných k chorobám postříkejte fungicidem proti plísním, rzi a skvrnitosti. Nyní je čas na odebrání odřezků z trsů trvalek, ořízněte hortenzie, staré stonky seřízněte až po nejzdravější část. Vysít můžete také slunečnici. Potřebuje slunné, otevřené místo, pravidelnou zálivku, sazenice chraňte před hlemýždi. Zkontrolujte, zda se na růžích nenacházejí mšice – pokud ano, ihned je likvidujte.

Ovocná a zeleninová zahrada
Vysazujte brambory, kontrolujte výskyt mšic na fazolích, napadené listy odtrhněte a zlikvidujte nebo výhonky postříkejte roztokem na bázi mýdla. Vysejte vnější odrůdy rajčat, chilli papriček a cukety do interiérových květináčů, aby byly připraveny na výsadbu koncem května nebo června.

Rozdělte trsy odolných bylin (meduňka a pažitka), a poté je přesaďte do květináčů nebo na vyhrazený bylinkový záhon. Pokračujte ve vysévání salátových rostlin a ve výsadbě korunek chřestu. Nezapomeňte do zeleninové zahrádky vysít i kvetoucí společníky – měsíček lékařský a borák lékařský. Pokračujte ve výsadbě dávek česneku, šalotky a cibule každých několik týdnů, abyste prodloužili období sklizně. Do nádob nebo na sluneční záhon můžete vysít naťovou petržel, koriandr, kopr a heřmánek.

Jak zakročit proti škůdcům ve skleníku
Dubnové práce ve skleníku a v interiéru
Sazenice rostoucí v květináčích a pěstitelských podnosech přetřiďte hned, jak se vytvoří první pravé listy. Do hlubokých květináčů vysejte hrášek a udržujte jej ve skleníku nebo na slunečním parapetu. Začněte přihnojovat pokojové rostliny – jednou týdně tekutým hnojivem. Pokračujte až do podzimu. Vyplatí se vysít i rychle rostoucí mikrozeleninu, jako je kapusta a hořčice, za pár týdnů budete mít výhonky plné živin.

Do květináčů ve skleníku nebo v interiéru vysejte bylinky, fazole, okurky, cukety, dýně a cukrovou kukuřici. Pokud uvnitř pěstujete fuksie, odštípněte konečky výhonků, budou růst do hustšího tvaru. Odstraňujte vybledlé květiny a odumřelé listy dříve, než se začnou projevovat houbové choroby. Vyčistěte zasklení skleníku, aby dovnitř proniklo co nejvíce světla. Během teplých dnů otevřete dveře a větrací otvory skleníku, abyste zlepšili cirkulaci vzduchu.

- Advertisement -magazín
- Reklama -SEO článek

Redakce doporučuje

- Reklama -SEO článek

Další články autora

- Advertisement -magazín