- Reklama -magazín
DomůDům, byt a hobbyZařiďte si doma útulný pracovní kout

Zařiďte si doma útulný pracovní kout

- Reklama -aktuálně

Práce z domova je v posledních letech trend, který si zamilovali jak zaměstnanci, tak zaměstnavatelé. Zařiďte si doma svůj prostor pro práci tak, aby vám šla hezky od ruky.

Práce z domova je trend

Home Office je trend, který u nás do doby pandemie nebyl příliš rozšířen. Přitom v zahraničí už firmy dávno nechávají své zaměstnance například v pátek doma s tím, že nejnutnější práci si zařídí v pohodlí domova. K tomu mají také pracovní vybavení, v podobě firemních notebooků, telefonů i třeba osobních vozů.

U nás je tento trend zatím v kolébce, ale musíme uznat, že díky pandemii jsme se rychle aklimatizovali a naštěstí nám naši zaměstnavatelé vycházejí vstříc a nějaký ten den v týdnu na home office můžeme být i nadále. U některých firem je to jeden den v týdnu, u některých je to i více dní. Ať to máte v práci jakkoli, pokud potřebujete čas od času vyřídit nějakou tu korespondenci z domova, určitě budete potřebovat svůj prostor pro práci. Ne každý má doma nutně místnost, ve které si může zařídit svou vlastní pracovnu. V tomto článku vám poradíme, jak si zařídit komfortní pracovní kout.

Najděte si ideální prostor pro svou domácí kancelář

Aby byla vaše práce efektivní, vhodné umístění pracovny je základním klíčem k úspěchu. Nejlepší možností je vyhranit pro pracovnu jeden celý pokoj, nejlépe mimo hlavní obytné části. Zajistíte si tak nejen soukromí, ale i dostatečný klid na práci. V případě, že vám dispozice bytu či domu nedovolí umístit pracovnu do samostatné místnosti, volte v bytě takové místo, kde budete nejméně rušeni ostatními členy domácnosti nebo případnými vzruchy z ulice.

Důležitým krokem při zařizování domácího koutu, je správné umístění pracovního stolu v souvislosti s denním světlem, vybírejte proto části místností, kde je jeho dostatečný přísun a rozhodně se nespoléhejte pouze na umělé osvětlení.

Důležité je také umístění pracovní plochy tak, aby na ni světlo dopadalo co nejvíce a nedocházelo k jeho zastiňování. Pro praváky je tedy vhodné situovat stůl tak, aby světlo přicházelo zleva, pro leváky naopak. V případě, že bude na pracovní ploše umístěn počítač či notebook, nedoporučuje se sedět zády k oknům, neboť světlo a sluneční paprsky během dne značně ztěžují viditelnost obrazovky.

Pro pracovnu můžete využít i kumbál

Některé byty mají k dispozici komoru, která je tak trochu nevyužitá. Pokud takový prostor máte, využijte jí jako pracovní kout. Podobně lze s trochou šikovnosti využít i předsíňový výklenek, který vznikne zrušením staré skříně. Takový výklenek je dobré od okolního prostoru alespoň opticky oddělit například policovým systémem, knihovnou, či textilní stěnou. Pokud se vám nechce měnit dispozice bytu a bourat příčky, možností je ještě vytvoření prostoru například v prostorném obývacím pokoji.

Jak si vybavit pracovní kout

Když už jste si vybrali vhodné místo, kam pracovní kout vměstnat, pak přichází na řadu výběr vhodného stolu. Velikost je dána prostorem a tvarem prostoru, ve kterém má být umístěn. Do malých prostor ale stačí psací stolek, výklopný stůl, nebo pracovní deska. Je třeba myslet na komfort pro vaše nohy, kterým by měl být vyčleněn prostor s plochou alespoň 60×60 cm.

Šuplíky lze nahradit třeba policemi, kartonovými nebo textilními boxy. Pokud vám ale k práci stačí jen notebook a malý blok, nemusíte si s těmito prostory dělat těžkou hlavu. Skvěle se ujme pracovní kout v například obývacím pokoji, kde dokáže splynout s okolním děním. Je však důležité, vybrat stůl v dekoru obývací stěny. Velký výběr nábytku do pracovny najdete například v Asku. Uplatnit právě nyní můžete výhodný Asko slevový kupon.

Ke stolu patří židle

Ke stolu v pracovním koutě patří také kancelářská židle, která vám bude po celou pracovní dobu oporou. Na základě výšky stolu volte následně i židli v odpovídající výšce, nejlépe s prostorným sedákem a dostatečně vysokým, polohovatelným ergonomickým opěradlem včetně opěrek rukou a hlavy.

Kvalitní světlo je základ úspěchu

Jak už jsme zmínili výše, základem úspěchu je světlo. To přirozené je lepší, než umělé. Umístěte stůl co nejblíže k oknu. Vyhýbejte se tmavým koutům svého domova. Když ale pracujete během večera, budete umělé osvětlení potřebovat – a to nějaké kvalitní. Proto investujte do kvalitní stolní lampy, která vám na rozdíl od centrálního osvětlení místnosti osvětlí konkrétní plochu. Pravák si lampu postaví vlevo, levák vpravo. Nebudete si tak stínit na práci. Pracujte u bílého světla, to vám simuluje denní světlo lépe. Se správným výběrem vám pomohou odborníci z obchodu Světla24.

- Advertisement -magazín
- Reklama -SEO článek

Redakce doporučuje

- Reklama -SEO článek

Další články autora

- Advertisement -magazín