- Reklama -magazín
DomůRady a návody3 věci, které byste měli vědět o rozvodech vody – nenechte se...

3 věci, které byste měli vědět o rozvodech vody – nenechte se ničím vyvést z míry!

- Reklama -aktuálně

Máte připravený projekt nového obydlí nebo jste pořídili starší nemovitost, kterou rekonstruujete? Je na čase nejen zvolit způsob vytápění, eliminovat tepelné ztráty – jinými slovy zateplit dům a nyní byste se měli soustředit na rozvody vody.

Ohřev TUV

Ohřev TUV (teplé užitkové vody) je letitým zažitým pojmem. Můžete se však setkat také s pojmem ohřev TV, tedy teplé vody, který je klasifikován jako správný a oficiální. Pokud si lámete hlavu s tím, zda instalovat jako první topné rozvody či rozvody plynu nebo naopak rozvody vody, vězte, že se provádí vše současně. Rozvody vody jsou obvykle vedeny pod podlahou směrem ke stěnám s vyústěním do vany, umyvadla, pračky nebo dřezu.

Pojmem rozvody vody rozumíme ohřev pitné vody, kterou obyvatelé domácností využívají k vaření, hygieně a úklidu. Samotná instalace zahrnuje dvě fázi. V té první instalatér připraví a vyřeší takzvané svislé rozvody – tedy ty uvnitř zdi. Následně se se položí hydroizolace základové desky a až na závěr se budují vodorovné rozvody.

Materiál samotného potrubí

Obvykle se používají kovové i plastové materiály. V současné době se jako materiál často využívá CPVC – chlorovaný polyvinylchlorid, který je základem PPR, PE, nebo PEX trubek. Jeho výhodou je nejen odolnost vůči bakteriím a chemikáliím, ale také cena (PPR, PE a PEX trubky jsou levnější než trubky kovové). Velmi oblíbené je také PEX-AL-PEX potrubí, které je vícevrstvé, snadno ohybatelné a pružné.

Izolace

Současné materiály využívané k rozvodům vody jsou sice odolné, ale nejsou kouzelné. Stále je potřeba myslet na důkladnou izolaci vodovodního potrubí – zejména jeho částí vedoucích mimo dům. V opačném počasí by v zimě mohlo dojít k jejich popraskání. Proto je potřeba venkovní potrubí obalit mrazuvzdornou izolací a vést jej v takzvané „nezámrzné hloubce“ (obvykle 80 – 150 m pod povrchem).

Nezapomeňte však na části potrubí vedoucích vnitřkem domu. Pokud se jedná o vaše obydlí, které obýváte celoročně, dům se během chladnějších měsíců vytápí a popraskání trubek nehrozí. Trubky by ale mohly v zimě prasknout v případě, že se jedná o chatu, kterou obýváte pouze v teplejším období roku. V tomto případě nezapomeňte vypnout vodu, trubky vypustit a chatu řádně zazimovat.

Tip: pro pohodlné udržování stálé teploty v domě se hodí pokojové termostaty, které můžete ovládat buď klasicky ručně nebo na dálku pomocí mobilní aplikace.

Efektivita ohřevu

Vzhledem k růstu energií pátrá většina domácností po nejefektivnějším využití tepla. Pro tyto účely se vyplatí zainvestovat do akumulační nádrže – zásobníku, který umí „schovat“ přebytečné teplo a využít jej později.

- Advertisement -magazín
- Reklama -SEO článek

Redakce doporučuje

- Reklama -SEO článek

Další články autora

- Advertisement -magazín